מפרטים לכספות לפי תקן משטרת ישראל - המרכז הארצי לכספות
 
 
 
 
 

מפרטים לכספות לפי תקן משטרת ישראל

 

אחסון ראוי של כלי נשק יכול למנוע אסון

 

במידה ואתם מחזיקים ברישיון לנשיאת כלי נשק ודאי נתקלתם פעם בצורך לאחסן אותו במקום בטוח. בין אם מדובר באחסון במקום העבודה או באחסון בבית הפרטי שלכם – כל אחסנה של כלי ירייה (אקדח, רובה) יש לבצע אך ורק בהתאם להנחיות ולמפרטים של תקן משטרת ישראל לדבר. אחסון ראוי של כלי הנשק בכספת או אמצעי אחסון כשיר אחר יכול למנוע אסון – החל מגניבה של הנשק המדובר והגעה שלו לגורמים עוינים וכלה בגישה של אנשים לא מורשים או חלילה ילדים אל הנשק המסוכן. 

 
 

יש לאחסן כלי נשק אך ורק בכספת תקנית

 

הדרך הטובה ביותר להבטיח אחסון ראוי של כלי הנשק אותו אתם נושאים הנה להפקידו בכספת תקנית. משטרת ישראל מפרסמת הנחיות ברורות אשר מגדירות מהו המפרט הבטיחותי התקין לכספת המיועדת לאחסון כלי נשק

מדובר בהנחיות שהנן בגדר חובה עבור כל גוף, ארגון או מוסד אשר מאחסן באמתחתו מעל חמישה כלי נשק. המפרט של משטרת ישראל מתייחס אל שלושה סעיפים רלוונטיים – המבנה בו קיימת הכספת, ארון הברזל או הקופה המהווה את הכספת עצמה, ולבסוף גם הנחיות ספציפיות לגבי מנגנוני הנעילה. 

 
 

הנחיות בדבר המבנה בו מצויה הכספת

 
 
 

רכישת כספות עבור אחסון כלי נשק הנה צעד ראשון בדרך למילוי הוראות הבטיחות, אולם יש לזכור להתייחס לא רק אל הכספת עצמה אלא גם אל אבטחת המבנה בו הוא מצוי. על כל מבנה שמכיל כספת להיות בנוי מקירות בעובי של 15 סנטימטרים לפחות,ובעל דלת כניסה אשר עשויה מפלדה. גם בריחי הדלת צריכים לעמוד בתקנים הרלוונטיים שמגדיר מכון התקנים הישראלי. יש להקדיש תשומת לב גם לחלונות המבנה ולהקפיד כי יהיו בעלי סורגים.

 
כספת לנשק
 
 
 

הנחיות משטרת ישראל בדבר הכספת עצמה

 
 
 

משטרת ישראל מגדירה אילו כספות יכולות להיות כשירות עבור אחסנה של כלי נשק. מדובר בארון עשוי ברזל או בקופה בעלת מיגון ברמה של C1, העומדים שניהם אף הם בתקנים של מכון התקנים הישראלי. ההנחיות בדבר גודל הכספת גמישות, בהתאם לנפח ולגודל של כלי הנשק המיועדים לאחסנה. יש להקפיד על חיזוק מבנה הארון או הקופה באזורי המשקוף שלו, ולהרכיב לו דלת מאסיבית בעובי של כ-8 מילימטרים לפחות. 

 
 

הנחיות בדבר מנגנוני הסגירה והנעילה של הכספת

 
 
 

כספות נועדו בסופו של דבר למנוע מגורמים בלתי רצויים גישה אל מה שמאוחסן בתוכן. לפיכך, הדבר הכי חשוב בהן הנו מנגנון הסגירה והנעילה. הנחיות משטרת ישראל מגדירות כי מנגנון הסגירה של דלת הכספת צריך להיות מורכב לפחות מארבעה בריחים, שניים מהם כאלה אשר מופעלים בעזרת ידית חיצונית. 

את הגוף של הכספת יש לעגן אל קיר המבנה או אל הרצפה. כמובן שיש להקפיד על נעילה מתמדת של הכספת בכל עת בה לא ניגשים להפקיד או להוציא ממנה את כלי הנשק (קרי – במהלך כל שעות היממה מלבד בעת הצורך). בכל מקרה בו נמסרים המפתחות או הקוד לפתיחת הכספת לגורם כלשהו – יש להקפיד לעשות זאת אך לאנשים שמורשים לכך. 
 
 
 
 
 

כדי לאפשר לכספת למלא את תפקידה – מקפידים על כלל ההוראות

 
 
 
ההנחיות של משטרת ישראל נועדו בסופו של דבר לאפשר לכספת לבצע את תפקידה כראוי. אין כל טעם להתקין כספות המיועדות לאחסון של כלי נשק אשר אינן עומדת בתקנים אלו. התקנה לא ראויה או מקצועית של כספת עשויה להוות מחדל בטיחותי של ממש – ממנו מומלץ להימנע בכל מחיר.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 


יהוד-מונסון, יהוד I משרד: 1800-322321 I פקס: 6320555 - 03